Styrelsen

Olof Franck

Ordförande
Docent i religionsfilosofi, universitetslektor vid Institutionen för didaktik och pedagogisk profession vid Göteborgs universitet, läromedelsförfattare.
olof.franck@gu.se

Bodil Liljefors-Persson

Vice ordförande/årsboksredaktör, ledamot
Professor i religionshistoria,
universitetslektor, Malmö högskola
bodil.liljefors@mah.se

Annika Lindskog

Skattmästare
Universitetsadjunkt, Göteborgs Universitet. annika.lindskog@ped.gu.se


Anna Lindstam
Sekreterare
Ämneslärare, projektledare på Liber, Solna.
annalindstam@gmail.com.


Karin Kittelmann Flensner

Registrator
Karin Kittelmann Flensner, ledamot och registrator, lektor i utbildningsvetenskap, Högskolan Väst
karin.kittelmann-flensner@hv.se


Tobias Johansson
Ledamot, Webbansvarig
Gymnasielärare, Västerhöjdsgymnasiet, Skövde
Tobias.c.johansson@skovde.se


Hanna Ericsson

Ledamot, Ansvarig sociala medier
Gymnasielärare i religion och svenska, Tullinge gymnasium
Hanna.Ericsson@botkyrka.se

Emma Hall

Ledamot, Årsboksredaktör
Gymnasielärare i religionskunskap, svenska och svenska som andraspråk Doktorand i Historia och Historiedidaktik, Malmö Universitet.
emma.hall@malmo.se

Malin Löfstedt

Ledamot, Redaktör för RoL
Gymnasielärare och lektor i religionsdidaktik vid Uppsala universitet.

Ola Björlin

Ledamot, Recensionsansvarig
Gymnasielärare, Rudbeckianska skolan i Västerås; läromedelsförfattare
ola.bj@telia.com

FLR
Läs mer om föreningen här.

Stadgar
Läs FLR:s stadgar här.

 

| © FLR 2013 | Ansvarig för webbplatsen: Ulf Jämterud |